To samé - poslali odstoupení od smlouvy v dubnu z tohoto jsem vyrozuměl že vrátí 21000- ze zálohy , a 600-kč chtěli za provedení , po měsíci - že nic nedostanu . Tak bude soud - Tady posílám pěsné znění zákona - ať jste odstoupily nebo ne - to jejich odstoupení není platné a musí se řídit § 2535 , Odpověď na tyto otázky je zcela jednoznačná pro ty, kteří za dovolenou již zaplatili ať už zálohu, či celou částku je také příznivá, neboť současnou situaci lze podřadit pod ust. § 2535 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník v platném znění, když zákonodárci při tvorbě nového občanského zákoníku mysleli i na tyto okolnosti, stejně jako na živelné pohromy.
§2535 zní:
„Zákazník má právo odstoupit od smlouvy před zahájením zájezdu bez zaplacení odstupného, jestliže v místě určení cesty nebo pobytu nebo jeho bezprostředním okolí nastaly nevyhnutelné a mimořádné okolnosti, které mají významný dopad na poskytování zájezdu nebo na přepravu osob do místa určení cesty nebo pobytu. V takovém případě má zákazník právo na vrácení veškerých uhrazených plateb za zájezd, nemá však právo na náhradu škody.“
Za současné situace, která nyní je v Evropě a v ČR a není stále dořešena, kdy se stále zvyšují bezpečnostní opatření jednotlivých států a virus se i nadále šíří (nakažených přibývá), lze konstatovat, že dle shora uvedeného ustanovení plyne právo zákazníka (objednatele zájezdu) právo odstoupit od smlouvy před zahájením zájezdu bez zaplacení odstupného. Nikdo ani pořadatelé zájezdů tedy nemohou v současné situaci požadovat stornopoplatky z důvodu zrušení zájezdu z Vaší strany, a to z důvodu, že:
Současné nebezpečí lze považovat za nevyhnutelné a mimořádné okolnosti, způsobené tzv. vyšší mocí, pod níž lze podřadit kromě zemětřesení a podobných živelních pohrom i šíření nakažlivého viru, které mají významný dopad na poskytování zájezdu nebo na přepravu osob do místa určení cesty nebo pobytu, neboť se nachází v místě určení cesty nebo jeho bezprostředním okolí. Nákaza aktuálním virem SARS – CoV-2 byla detekována v mnoha Evropských zemích, které bývají vyhledávanými destinacemi pro dovolené, jako je Francie, Španělsko, Anglie či Itálie. Ani Česká republika však není výjimkou a nákaza se zde zatím i nadále šíří.
V takovém případě má zákazník (objednatel zájezdu) právo na vrácení veškerých uhrazených plateb za zájezd, nevzniká však právo na náhradu případné škody. Je tedy zcela evidentní, že za současné situace nemá cestovní kancelář (jiný pořadatel zájezdu) nárok požadovat po zákazníkovi, stornopoplatek v jakékoli výši, ale naopak má povinnost v takovém případě vrátit veškeré uhrazené platby na zájezd.
Veškeré uhrazené platby na zájezd je poté v návaznosti na ust. § 2536a občanského zákoníku pořadatel zájezdu povinen vrátit bez zbytečného odkladu nejpozději do 14 dnů od ukončení cestovní smlouvy, tedy od odstoupení od smlouvy.